GDAŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE

Smaller Default Larger

Ogłoszenie

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Pana profesora Marka Modela, bliskiego współpracownika i oddanego przyjaciela Gdańskiego Towarzystwa Naukowego. Cześć Jego Pamięci! Łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi Zmarłego.

Pogrzeb odbędzie się w środę, 20 maja, o godz. 12.00 na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Msza św. w intencji Zmarłego odbędzie się tego samego dnia o godz. 10.00 w Kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Gomółki 9.

Gdańskie Towarzystwo Naukowe w osobie Profesora Marka Modela z Wydziału Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, żegna swojego Przyjaciela i wspaniałego współtwórcę wydarzeń, jednoczących środowisko naukowe i artystyczne Gdańska. Jednym z nich była wędrowna wystawa zorganizowana przez Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki i GTN (Wydział I): „Jan Heweliusz i jego Gdańsk w 500-lecie Reformacji”. Wernisaż pierwszej z cyklu, otwierającej obchody rocznicy reformacji w Gdańsku, odbył się 13 stycznia 2016 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Złożyło się na nią kilkanaście obrazów autorstwa gdańskich artystów, nawiązujących do postaci gdańszczanina i ewangelika, Jana Heweliusza. Kuratorem tej wystawy był ŚP Profesor Marek Model, który obchodził wówczas 30-lecie swojej działalności artystycznej i nieco wcześniej otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. W czasie wernisażu, w błyskach fleszy licznych fotoreporterów, Artysta rysował portret Jana Heweliusza, który po ukończenia dzieła ofiarował Dziekan Wydziału Nauk Społecznych UG, członkini Wydziału I GTN, Pani prof. Beacie Pastwie-Wojciechowskiej. To niezapomniane doświadczenia i cudowne chwile, jakie mogliśmy przeżywać w kontaktach z tym wspaniałym Artystą i dobrym, ogromnie cenionym i przez wszystkich lubianym Człowiekiem, Profesorem Markiem Modelem. Jego śmierć stanowi nieodżałowaną stratę, a pustkę, jaką po sobie pozostawia, wypełniają dziś wspomnienia drogi, jaką szczęśliwie było nam dane razem kroczyć. Dziękujemy i do zobaczenia, Panie Profesorze!

W imieniu społeczności Gdańskiego Towarzystwa Naukowego
Prezes
Prof.dr hab., inż. Jerzy Błażejowski