GDAŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE

Smaller Default Larger

Zaproszenie

Zaproszenie na promocję książki

Zapraszamy na promocję książki „Miasto (dla) sztuki. Sztuka (dla) miasta. 60 lat działalności Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztukipod redakcją Jarosława Balcewicza i Marii Mendel! Książka jest owocem współpracy GTPS i GTN z Uniwersytetem Gdańskim. Redaktorami oraz autorami wielu rozdziałów, składających się na tę monografię, są członkowie Wydziału I GTN


Promocja odbędzie się 22 października (poniedziałek) 2018 roku o godz. 14.00, w Małej Sali Senackiej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53). W spotkaniu weźmie udział JM Rektor UG Pan Profesor Jerzy Gwizdała oraz Prorektor UG ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Pan Profesor Piotr Stepnowski. Książka  ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego, przy wsparciu ze środków Miasta Gdańska oraz z budżetu JM Rektora UG.

 

Tak we Wstępie piszą o książce jej redaktorzy:

„W pierwszej części książki przedstawiamy gdańską kulturę i sztukę w ujęciu historycznym, a także w kontekście współzależności ludzi, miejsca, kultury i ekonomii. Część druga dotyczy Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki jako wspólnoty in actu. Wydaje się, że niekonwencjonalnie i być może nowatorsko potraktowaliśmy historię GTPS w rozdziale opartym na materiałach zasobów Archiwum Państwowego w Gdańsku oraz Instytutu Pamięci Narodowej, w których, jak się okazało, jego autor nie znalazł niczego strasznego. Część trzecia książki, niemająca raczej charakteru naukowego, ukazuje GTPS we wspomnieniach i jest rodzajem otwartej trybuny. To niezwykle ważne wypowiedzi, z których – z jednej strony – można o GTPS sporo się dowiedzieć; z drugiej – bardzo zbliżyć się do istoty wspomnianej wzajemności i zrozumieć głębię relacji miasto–sztuka”.

Spotkanie poprowadzi pracownik naukowo-dydaktyczny UG, prawnik i poeta, członek Wydziału I GTN, Pan Doktor Tomasz Snarski. Promocji książki towarzyszyć będzie wernisaż wystawy Mistrzów z kręgu Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Kuratorem wystawy jest Pan Profesor Marek Model, który kieruje Katedrą Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wstęp wolny.