GDAŃSKIE TOWARZYSTWO NAUKOWE

Smaller Default Larger

Ogłoszenie

Książka GTN o Heweliuszu w Londynie

 

Pod koniec września br. w obchody 50-lecia powstania Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie włączy się Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki we współpracy z Gdańskim Towarzystwem Naukowym.
W dniu 26 września br. (piątek) o godz. 15 w siedzibie POSK-u (Sala Malinowa) rozpoczną się wykłady członków GTN połączone z prezentacją książki ”Johannes Hevelius and his Gdańsk”. Książka została wydana na światowym poziomie przez Gdańskie Towarzystwo Naukowe, a jej współautorami są m.in. profesorowie z uniwersytetów w Oxfordzie, Paryżu i Parmie.

Wykłady o Heweliuszu wygłoszą współautorzy tej publikacji m.in.: prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego prof. dr hab.. Jerzy Błażejowski, prof. dr Andrzej Januszajtis oraz dr Jarosław Balcewicz (wiceprzewodniczący Wydziału I GTN). Natomiast skomplikowany proces powstawania książki przybliży pomysłodawca tej publikacji prof. dr hab. Marian Turek pod redakcją którego ona powstała. Dodajmy, że tak o tej książce pisze przewodniczący Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk w Warszawie prof. dr hab. Juliusz Chrościcki. „Książka złożona z prac 19 wybitnych autorów, wyróżnia się pośród innych publikacji naukowych z zeszłego roku i stanowi znaczny wkład do interdyscyplinarnej wiedzy o badaniach astronomicznych Heweliusza i kulturze Gdańska w XVII w. Trudno mi nawet wymieniać wszystkich znanych autorów czy same tytuły ich prac, które w zasadniczy sposób poszerzają stan naszej wiedzy. Ze względu na wyjątkowo staranne wydanie nowatorskiej publikacji naukowej, bezbłędny język angielski, ten nagrodzony Tom spotka się z szerokim odzewem na świecie. Wierze, że ułatwią w jego rozpowszechnianiu pochwalne recenzje, o których wiem, że są już złożone do druku w Polsce i we Francji”.

 

Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac artystów związanych z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki oraz koncert.

London
The Polish Social and Cultural Association, 238-246 King Street, Hammersmith W6 0RF.
Reception: 020 8741 1940. Administration: 020 8741 6411.